top of page
Search

Yoğun Öğretim Yöntemleri Uygularken ...

Öğrenci ile Masa Başında Çalışılırken YAPILMAMASI Gerekenler :)

Masa başında çalışırken ya da öğrencimize yeni bir beceri öğretirken neler yapmalıyızı çok kez konustuk. Peki ya yapmamamız gerekenler? Gelin aşağıda kısaca bunları bir inceleyelim:


· Eğer öğrenciniz masada çalışırken yönergeleri görmezden geliyorsa ona ne için çalıştığını hatırlatmayın ya da ilgisini çekmek için pekiştireç olan oyuncağın bir iki düğmesine basmayın. Bu çocuğun ilgisini o an için toparlamanızı sağlar ancak uzun vadede davranış probleminin yeniden olma sıklığını arttırır.


· Öğrenci yönergelerinizi görmezden geliyorsa daha kolay yönergeler sunmayın. Örneğin, öğrenci isimlendirme çalışırken öğrenci cevap vermezse yerine onun için daha kolay olan taklit becerisi sunmayın. Yani bir kere yönergeyi verdikten sonra problem davranış üzerine orijinal yönergenizi daha kolay bir yönerge ile değiştirmeyin.


· Öğrenci masadan izinsiz ayrıldığında ya da yönergeyi takip etmediğinde pekiştirecinizi hemen o anda değiştirip daha güçlüsünü sunmayın. Öğrencide eğer masadan ayrılırsa ya da yönergeleri takip etmezse daha iyi pekiştireç geleceği algısını oluşturursunuz.


· Bir sonraki aşamada hangi beceriyi soracağınızı düşünürken çocuğun uzun süre beklemesine sebep olmayın. Eğer bir sebepten ötürü öğrenciyi bekletmek durumundaysanız, siz yapmanız gerekeni yaparken öğrenciye pekiştirecini verin. (Problem davranışın olmadığı durumlarda) Masada yapacak bir şeyi olmadan boş beklemek genellikle problem davranışa sebep olur.


· Öğrenci normalden daha zayıf cevaplar verdiğinde ya da herhangi bir sebepten ajite olduğu belli olduğunda motive etmek için daha fazla pekiştireç vermeyin. Yanlışlıkla bu istenmeyen davranışları pekiştirmiş olursunuz. Bunun yerine öğrenci masada arka arkaya doğru cevaplar verdiğinde, becerilerini problem davranış göstermeden tamamladığında pekiştireci arttırmalısınız ki bu istenen davranışlar pekişsin.


· Eğer öğrenciniz bir davranış problemi gösterdiyse ya da herhangi bir beceriyi yapmayı reddettiyse, beceriyi masadan kaldırmayın. Problem davranış için söndürme uygulayın. Ayrıca öğrencinin pekiştirece ulaşmadan önce aynı seviyede birkaç beceriyi daha bağımsız olarak tamamladığından emin olun.


Kaynakça: Foundation for Autism Training and Education

98 views

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page