top of page
Search

5 Soruda Video Modeli ile Öğretim

Updated: Jan 4, 20211-Video Modeli Nedir?

Video ile model olma çocuklara ve yetişkinlere video izleterek bazı becerileri öğretmeyi hedefler. Öğretilmesi hedeflenen beceriler çocuklar ya da başkaları o becerileri gösterirken videoya çekilir ve daha sonra öğrenciye izletilir.

2- Video Modeli ile Hangi Becerileri Öğretebiliriz?

Video modelinin aşağıdaki becerilerde etkili olduğu görülmüştür.

· Sosyal ilişki / diyalog başlatma

· Olaylara başkalarının perspektifinden bakma

· Komplike oyun

· Spontane isteklerde bulunma

· Sosyal açıdan uygun davranışlarda bulunma

· İltifat etme

· Karşılıklı konuşma, sohbet etme

· Dramatik oyun becerileri

· Toplu yaşamda gösterilen beceriler

· Günlük yaşam becerileri

· Duyguları anlama

· Akademik beceriler

· Öğrenilen becerilerin genellenmesi

3- Video Modelinden Kimler Faydalanabilir?

Video modelinden video izlemeyi seven herkes faydalanabilir. Video izleyerek beceri öğrenmek okul öncesi yaş çocuklardan yetişkinlere kadar herkeste işe yarayabilir. Bu konuda en çok bilimsel araştırma down sendromu, otizm ve aspergerli bireylerde yapılmıştır.

4- Video Modeli Neden İşe Yarıyor?

Videolar pek çok insan için eğlencelidir. Mesela arka planda televizyonda bir video oynarken birisiyle konuşmaya çalıştığınızı düşünün, dikkatinizin videoya kaymaması çok zordur. İnsanların videoya bu kadar ilgi göstermesi videodaki becerinin kendi kendini pekiştirmesine ve diğer öğretme teknikleri ile karşılaştırıldığında kişiye daha eğlenceli gelmesine neden olur.

Engelli bireylerin çoğu işitsel öğrenmedense görsel öğrenme ile daha kolay öğrenir. Video modeli öğretilecek becerilerin görsel olarak sunulmasına ve bu sebeple öğrenci tarafından taklit edilme şansının yükselmesine olanak tanır.

5- Video Modelini Nasıl Kullanabiliriz?

Video Modeli tekniğinin kullanılmasının farklı şekilleri vardır. Konuyla ilgili yapılan bütün bilimsel araştırmalarda öğrenciye öğretilecek becerinin görsel olarak sunulduğu bir video izletilir ve sonrasında öğrenciye benzer bir durum yaratarak bu becerileri ne kadar taklit edebildiği değerlendirilir. Bu sırada kullanılan pekiştireçler de istenilen davranışların artmasına sebep olacaktır. Bunun dışında zincirleme, azdan çoğa ipucu sunma ve görsel ipuçları da video izlendikten sonra becerilerin taklidinin arttırılmasında kullanılmıştır.

Püf Noktaları

· Video çekerken her zamankinden daha yavaş ve net konusun.

· Videoyu birkaç kez çekin. Farklı açılardan çekilen videolar arasından en iyisini seçebilirsiniz.

· Gülümseyin ve doğal olun.

· Kameraya direk olarak bakmayın

· Eğer önceden kararlaştırılmış değilse gülmeyin.

Video Modeli ile ilgili yapılan pek çok bilimsel araştırma engelli çocuklarımız için video modelinin farklı becerileri öğretmede etkili bir öğretim aracı olduğunu ortaya koymuştur.

Konuyla ilgili Bazı Araştırmalar:

Bellini, S., Akullian, J., & Hopf, A. (2007). Increasing Social Engagement in Young Children with Autism Spectrum Disorders Using Video Self-Modeling. School Psychology Review: Volume 36, Issue No. 1.


Charlop-Christy, M.H., & Daneshvar, S. (2003). Using Video Modeling to Teach Perspective Taking to Children with Autism. Journal of Positive Behavior Interventions: Volume 5, Issue No. 1, pp. 12-21.


Charlop-Christy, M.H., Le, L., & Freeman, K.A. (2000). A Comparison of Video Modeling with In Vivo Modeling for Teaching Children with Autism. Journal of Autism and Developmental Disorders: Volume 30, Issue No. 6, pp. 537-552.


Corbett, B.A. (2003). Video Modeling: A Window into the World of Autism. The Behavior Analyst Today: Volume 4, Issue No. 3.


Corbett, B.A. & Abdullah, M. (2005) Video Modeling: Why Does It Work for Children with Autism? Journal of Early and Intensive Behavior Intervention: Volume 2, Issue No. 1, pp. 2-8.

D'Ateno, P., Mangiapanello, K., & Taylor, B. A. (2003). Using Video Modeling to Teach Complex Play Sequences to a Preschooler with Autism. Journal of Positive Behavior Interventions: Volume 5, Issue No. 1, pp. 5-11.


Goldsmith, T.R. & LeBlanc, L.A. (2004) Use of Technology in Interventions for Children with Autism. Journal of Early and Intensive Behavioral Intervention:Volume 1, Issue No. 2, pp. 166-178.


Hine, J.F. & Wolery, M. (2006). Using Point-of-View Video Modeling to Teach Play to Preschoolers with Autism. Topics in Early Childhood Special Education: Volume 26, Issue No. 2, pp. 83–93.


Smith, C., Williamson, R. & Siegel-Robertson, J. (2005). Implementing Technology to Teach Social Skills to Students with Multiple High-Incidence Disabilities. Unpublished University of Memphis research study, 11 pp.


Wert, B. Y., & Neisworth, J. T. (2003). Effects of Video Self-Modeling on Spontaneous Requesting in Children with Autism. Journal of Positive Behavior Interventions: Volume 5, Issue No. 1, pp. 30-34.


Williams, C., Wright, B., Callaghan, G., & Coughlan, B. (2002). Do Children with Autism Learn to Read More Readily by Computer Assisted Instruction or Traditional Book Methods? Journal of Autism and Developmental Disabilities, Volume 6, pp. 71-91.

747 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page